Mission to Zero: Zeroemisyjna fabryka staje się rzeczywistością
ABB udowadnia, że zrównoważona transformacja energetyczna przy użyciu cyfrowych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii jest możliwa nawet dziś. Zakład produkcyjny, który wpisuje się w te założenia działa w niemieckim Lüdenscheid. Fabryka wyróżnia się zarówno neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla, jak i jest samowystarczalna energetycznie.
Zeroemisyjny zakład produkcyjny w 2019 r. uruchomiła należąca do Grupy ABB spółka Busch-Jaeger. Obiekt został wyposażony w szereg „zielonych” technologii, w tym w farmę fotowoltaiczną o powierzchni 7300 mkw. Instalacja w słoneczne dni pokrywa 100 proc. zapotrzebowania fabryki na energię. W pierwszym roku działania wygenerowała 1190 MWh, obniżając roczną emisję dwutlenku węgla o 680 ton. Gdy ilość dostarczonej energii nie jest wystarczająca, zakład produkcyjny pozyskuje ją od dostawcy, który gwarantuje zeroemisyjność.
Program Mission to Zero ABB, w ramach którego powstała fabryka to jednak znacznie więcej skalowalnych rozwiązań, które umożliwiają energetyczną transformację zakładów produkcyjnych. Projekt w Lüdenscheid poza instalacją fotowoltaiczną obejmuje wszystkie aspekty produkcji i dystrybucji energii odnawialnej. Przykładem jest system ABB do zarządzania energią, który trwale poprawia efektywność energetyczną. Rozwiązanie koordynuje połączone cyfrowo technologie m.in. inteligentne rozdzielnice do dystrybucji energii oraz akumulatorowy system magazynowania energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną (BESS).
Na terenie fabryki pracownicy i goście mogą także bezpłatnie ładować pojazdy elektryczne, co przyczynia się do poprawy bilansu ekologicznego w regionie. Obiekt ABB to przykład, który pokazuje, że dostępne technologie pozwalają już dziś prowadzić zeroemisyjny zakład produkcyjny. Co więcej, program Mission to Zero można z powodzeniem zaadaptować także w innych sektorach, takich jak: transport czy budownictwo.
Przykład zeroemisyjnej fabryki ABB został opisany w najnowszym raporcie ThnikCo „Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości”. Raport analizuje temat zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej, która podlega presji nowych regulacji prawnych, a także musi sprostać nowym potrzebom biznesu. Jak wynika z dokumentu, budownictwo jest najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki i zużywa ponad 50 proc. światowej produkcji stali. Jednocześnie sektor emituje 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych oraz pochłania aż 40 proc. całkowitej energii. By sektor osiągnął neutralność klimatyczną, konieczne są więc zmiany, w tym nowe rozwiązania wspierane przez cyfrowe technologie.
-Rozwiązania, takie jak: systemy zarządzania energią czy internetowe platformy sterowania to technologie, które pomagają deweloperom i administratorom nieruchomości dostosować budynki do nowych wymogów i celów neutralności klimatycznej. Cyfrowe rozwiązania umożliwiają zarządzanie rozmaitymi instalacjami z jednego miejsca i generują szczegółowe informacje o działaniu poszczególnych urządzeń, a w konsekwencji – o poziomie efektywności budynku. Eko budownictwo nie jest już opcją luksusową, ale zaczyna nabierać coraz większego znaczenia w całym sektorze, co potwierdza rosnące zainteresowanie produktami automatyki oraz cyfrowej elektryfikacji - komentuje Tomasz Zieliński, dyrektor marketingu i sprzedaży, automatyka budynkowa ABB w Polsce.
Raport pt. “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” został opracowany przez firmę doradczą ThnkCo. Dokument podsumowuje najważniejsze informacje dotyczące inwestycji odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie. Przedstawia cele zrównoważonego rozwoju ONZ, raportowania niefinansowego ESG oraz dokumenty strategiczne Europejskiego Zielonego Ładu. Dokument tłumaczy najważniejsze regulacje prawne oraz opisuje przykłady zielonych technologii z Polski i ze świata.